Az 1948 után berendezkedő politikai hatalom döntést hozott arról, hogy néhány vidéki nagyvárosban (Nyíregyháza, Pécs, Győr, Miskolc, Szolnok) műsorkésztésre és sugárzásra alkalmas stúdiókat rendezzenek be. Az utóbbi négy városban ez 1953-ban történt meg, Nyíregyházán azonban- az 1952-ben Borbányán átadott, az akkori kornak megfelelő felszereltséggel rendelkező adó már 1952 december 16-án lehetővé tette a sugárzás megkezdését. A 115 méter magas, vasszerkezettel rendelkező nagy kapacitású borbányai adó nemcsak a megyét, hanem annál nagyobb területet tudott átfogni. Az adásidő 57 perc volt, a körzeti stúdió a Petőfi Rádió műsorába csatlakozott be. A rádióműsorok Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar megye területén voltak hallhatóak. Hajdú-Bihar megye 1989-től kivált az adáskörzetből.
A stúdió berendezését kezdetben 2 magnetofon, 2 lemezjátszó és egy keverőgép alkotta, a későbbiekben azonban folyamatos volt a fejlődés. A műsorok fő gerincét eleinte a politikai és tájékoztató műsorok alkották, később azonban egyre nagyobb szerepet kaptak a kultúrával kapcsolatos műsorok. Idővel lehetővé váltak az élő kapcsolások, az élő adás és a körkapcsolás sugárzása.
1956-ban a helyi rádió azt a szerepet töltötte be Nyíregyházán, mint a Kossuth Rádió Budapesten.
Az évek során a műsoridő is megnövekedett, 2002-ben már napi hat és fél óra volt.
2002 a Rádió fennállásának ötvenéves jubileuma, igazi ünnep volt. Akkor még mindenki azt hitte, hogy újabb 50 sikeres év következik. A Rádió azonban 2007. június 30-án megszűnt.
A Magyar Rádió Nyíregyházi Stúdiója működése során Szabolcs megyében jelentős tájékoztató és kulturális szerepet töltött be. A stúdió megszűnése után nem maradtak tárgyi eszközök, az adások írásos anyagai, feljegyzései Budapestre kerültek.
A móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár Helyismereti Gyűjteményében azonban fennmaradt és ma is hallható 5168 hanganyag a Magyar Rádió Nyíregyházi Stúdiójának Archívuma című gyűjteményben. A műsorok sok, ma már nem élő személy hangját őrzik és képet adnak a korábbi évtizedek mindennapjairól, törekvéseiről.
|