• Palincsár István és Juhász Mihály munkásságai
Munkásságuk, örök nyomot hagyott mind Máriapócs, mind a Görögkatolikus Egyház történelmében. Legnagyobb főműveik ezen templomok ikonosztázionjai, de kezeik nyoma mind a mai napig fellelhető a máriapócsi, a kislétai, a nyírbátori templomokban. Korukban, a díszítő faragásaik éppúgy elhíresültek, mint az általuk készített használati tárgyak, a Máriapócson és a környező falvakban épített házak ajtajai, ablakai, bútorai stb. őrizik kezük munkáját.
Juhász Mihály és Palincsár István ezen műveik a görögkatolikus egyház, gazdag örökségét és ezen keresztül, a magyar keresztény kultúra kincseit képezik.
Juhász Mihály 1919 február 13.-án, Palincsár István 1921 augusztus 8.-án születtek Máriapócson. A Nemzeti Kegyhelyünk szülöttei. Mindkettőjük asztalos, fafaragó dinasztiából származnak. Sajnálatos módon mindkettőjüknek kijutott a II. Világháború borzalmaiból. Fiatalkori életútjuk meglehetősen szétágazott, de nyugdíjas éveikre, a két szomszéd, az életük legnagyobb
remekművében egymásra találtak. Miska bácsi főleg faragásokkal foglalkozott, Pista bácsi ajtókat, ablakokat, bútorokat készített és restaurált és mindeközben a Máriapócsi Kegytemplomunk karbantartójává vált. Ő készítette a húsvétkor és karácsonykor a templomunkba használt kellékeket, javította ki az eltörött megfáradt faragásokat, épületelemeket. Szinte az altemplomtól a pácákig. Mikor is a nyolcvanas évek derekán, Juhász Mihály fafaragó mester Timkó Imre Hajdudorogi Megyés Püspök Úrtól kapott felkérést, hogy a Nyíregyházi Görögkatolikus papnevelde kápolnájába készítsen egy ikonosztáziont. Mivel e munka, az eddigi alkotásaihoz is monumentálisnak bizonyult, így Miska bácsi felkérte szomszédját Palincsár Istvánt, akinek viszont épp az épületasztalosi munkákban volt nagyobb tapasztalata, hogy készítsék együtt a képállványt. A dolog pikantériája viszont az volt, hogy az akkor regnáló párhatalom, nem engedélyezett semmilyen vallási témájú épület, műalkotás legyen az templom, kápolna, bármi létrehozását, így egy furmányos módon ezt a kispapok liturgikus gyakorlóterének sikerült engedélyeztetni. A munkálatok még a felénél sem jártak, amikor is újabb felkéréssel fordult a mesterekhez az egyházmegye. Megbízást kaptak a Nyírtassi Görögkatolikus Templom ikonosztázionjának az elkészítésére. A szemináriumba lévő felszentelése, 1987-ben, a Hajdúdorogi Egyházmegye fennállásának a 75.éves jubileumi évfordulója alkalmából került sor. Az ikonoztáziont tervezte és a képeket festette Dr. Kárpáti László, a faragásokat pedig a mestereink végezték. A képállvány 2017-ben Nyírpazonyba került, így jelenleg a nyírpazonyi Istenszülő oltalma Görögkatolikus templom ékessége. A második műalkotásuk 1988-ba került átadásra, és jelenleg is eredeti helyén, a nyírtassi, Istenszülő oltalma Görögkatolikus templom ékköve. 13 féle fából készült művészi módon. A királyi ajtón az eucharisztia anyagára utaló búzakalász és a szőlőfürt, illetve annak előképét jelző, a kenyérszaporítás csodáját felidéző öt kenyér és két hal fafaragása látható. Az ikonképeket Pásztor Miklós görögkatolikus festőművész készítette.
További Kulturális örökségi értékeink