1

Schwarz-Szalkai Ház, az első magyar villamosított lakóház

Mátészalka város az Észak-Alföldön, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a Szatmári-síkság és a Nyírség találkozásánál, a hajdani Ecsedi-láp szomszédságában helyezkedik el. A város körülbelül, mintegy 17000 lélekszámú, amellyel a megyeszékhely, Nyíregyháza után a második legnagyobb település a megyében.

Mátészalkát a „Fény Városa"-ként is szokás emlegetni, hiszen 1888-ban a mai Magyarország területén először Mátészalkán gyulladt ki a közvilágítás, a Kossuth utca 16. szám alatt. 1864-ben Schwartz Mór és testvére, Jakab korszerű mezőgazdasági gyártelepet hoztak létre gőzmalommal, szesz- és likőrgyárral. A Párizsi Világkiállításon járva megláttak egy egyenáramú dinamót, melyet megvásároltak cégük korszerűsítésére. A gyártelepről a szalkai utcákon elvezették az áramot saját lakásukhoz is, így a mai Magyarországon elsőként hozták létre 1888-ban a közcélú világítást New York-kal egyidőben, Párizs után két évvel, és Budapestet öt évvel megelőzve. A mai Mátészalkán a Kossuth utca 16. számú ház őrzi az első magyar villamosított lakóház emlékét. A dolog érdekessége, hogy az utolsó villamosított település Magyarországon, a Mátészalkától alig 20 kilométerre lévő Bátorliget, ahol 1963. augusztus 20-án gyulladt ki a villanyvilágítás. Ebben a felújított épületben található a Villamosítástörténeti kiállítás.

 A Kossuth utca 16. számú ingatlan falán pedig egy emléktábla áll. Illetve Mátészalka, eme híres eseményre emlékezve 1963-ban a faluvillamosítás 75. évfordulója alkalmából emlékbélyeget bocsájtott ki. A híres elektronikai esemény tiszteletére a település önkormányzata 2010 óta minden évben megrendezi a Mátészalkai Fényes Napokat. A Fényes Napok egy több napos rendezvénysorozat számos színvonalas, kulturális programmal, ahol a kis gyerekektől egészen az idősebb korosztályig mindenki megtalálhatja a számára kedvező műsort.

 A rendezvény minden évben augusztus utolsó hétvégéjén kerül megrendezésre, ahol számtalan híres előadó, koncert, kézműves kunyhó, táncbemutató, karikaturisták, kirakodóvásár, sétavonat, tűzijáték, múzeumi tárlat, zsinagóga koncert, valamint a fényes felvonulás várja az érdeklődőket, illetve általában a testvérvárosok táncegyüttesei is képviseltetik magukat. Általában a rendezvény második estéjén kerül sor a fényes felvonulás megrendezésére, amely során a városban a fény szimbólumává vált Mécsestartó fiú szobra „életre kell", hiszen onnan indul a felvonulás, ahol körülbelül ezer vagy annál is több ember égő fáklyákkal, lámpákkal, különböző világító eszközökkel, táncosokkal, gólyalábasokkal, artistákkal vonul végig Mátészalka utcáin, ezzel is emlékezve Magyarország híres technikatörténeti momentumára. Akik nem vonulnak, azok általában a főútvonal mellett várakoznak, nézelődnek, hiszen nagyon különleges látvány tárul eléjük a sok égő fáklya, lámpa és tűzzsonglőr játékától. Az esemény második napja mindig tűzijátékkal zárul. A Fényes Napok rendezvénysorozat három napig tart, de a felmérések alapján minden évben körülbelül harmincezer látogató teszi tiszteletét a városban, ahol nem csak az itt élő emberek, hanem a környékbeli és külföldi polgárok is örömmel vesznek részt a rendezvényen.

Mátészalka város TOP-l.2.l-15-SBl-2016-00013 azonosító számon „Történelmi városközpont turisztikai rekonstrukciója Mátészalka városában" címmel pályázatot nyert a TOP-1.2.1-15 kódszámú Társadalmi és környezeti szempontból fenntartható turizmusfejlesztés megnevezésű konstrukció keretében.

 A projekt több elemből álló turisztikai attrakció kialakítását célozta meg. A város történelmi központjának tekinthető fő utcájában - Kossuth utca - több helyszínen, speciális turisztikai vonzerők létesítése valósult meg.

 A „Fény utcája" attrakció a Kossuth utca részbeni rekonstrukcióját tartalmazta. A területen sétáló jellegű utca kialakítására került sor, a Szatmári Múzeum előtti szakasz egyirányúsításával, díszburkolattal, fény-installációkkal, pihenést, látványelemeket tartalmazó utcai bútorokkal, zöld-felületekkel, gyermek játszóparkkal kiegészített és korszerűsített utca-kép kialakításával.

 ,,Film- és Színháztörténeti Múzeum" a Kossuth utca 40. szám alatti régi mozi épület rekonstrukciójához kapcsolódóan valósult meg. A fejlesztés eleme 2 termes „miniplex" mozi- és filmszínház építése. A moziépület mögött gépjármű-parkoló és parkosítás is tervezett.

Az első villamosított lakóházban, a Kossuth utca 16. szám alatt kapott helyet a Kávézó - ajándék- és emléktárgy árusítóval - valamint a Fény- és Technikatörténeti Múzeum. A Szalkai Háznak is nevezett ingatlan így hosszabb távon fenntarthatóan működhet.

 

 

 

 

 

 

 

További Kulturális örökségi értékeink