1

Szabolcsi Szimfonikus Zenekar

Az 1951. óta működő zenekar Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye egyedüli szimfonikus zenekara és egyben legjelentősebb komolyzenei hangszeres együttese. A tagságot hivatásos zenészek alkotják, akik vármegyénk és a szomszédos vármegyék zeneiskoláinak tanárai. Rendszeres közreműködők hangversenyeinken a szomszédos vármegyék hivatásos zenekarainak művészei. 

A zenekar 1951. elején alakult meg Vikár Sándor zeneiskola igazgató vezetésével. 1951 decemberétől a József Attila Művelődési Ház, majd később 1997-ig a Váci Mihály Művelődési Központ fenntartásában működtött.

Küldetésük a komolyzene értékeinek megmutatása, ápolása, zeneértő közönség kinevelése és megtartása, a zenét tanuló diákság fokozatos bevonása zenei életünkbe, a gyermekek és fiatalok körében a zenetanulás és zenehallgatás népszerűsítése, továbbá vármegyénk, illetve régiónk zenetanárainak, művészeinek összefogása, valamint esélyegyenlőség segítése hátrányos helyzetű kistérségek zenei életének támogatásával.

Az évente 2-3 saját szervezésű hangversenyük mellett, a zenekar minden évben szerepel a Filharmónia éves bérletében valamint ifjúsági bérletében, melynek keretében évente 25-30 ifjúsági hangversenyt adnak Nyíregyháza és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye általános és középiskolás diákjainak. Ezekkel az ismeretterjesztő hangversenyekkel a vármegye olyan kisebb településeire viszik el az élő szimfonikus zenét, ahová a hivatásos zenekarok nem jutnak el. 2011. óta szervezik az „Ifjú tehetségek hangversenyét”, melyeken tehetséges zeneiskolás vagy zenei szakgimnáziumos növendékek kapnak lehetőséget a pódiumon való bemutatkozásra szimfonikus zenekari kísérettel. Kezdeményezői voltak a városi karácsonyi hangversenyeknek, ahol 1999-től a Cantemus Kórusokkal együttműködve oratorikus műveket adnak elő. 2009. óta működnek együtt Szabó Soma karnaggyal, aki hangversenyeik többségének karmestere is. Többször szerepeltek a Cantemus kórusbérletben, a Nyírbátori Zenei Napokon. Nyíregyháza testvérvárosai közül Szatmárnémeti és Iserlohn művészeivel számos alkalommal koncerteztek.

Zenekari repertoáruk sokszínű, mind a zenetörténeti korszakok, mind az előadói apparátus tekintetében. Műsoraikban szerepel barokk kamarazene, klasszikus, romantikus, 20. századi nagy szimfonikus mű, oratorikus mű, sőt az igényes szórakoztató zene is.

További Kulturális örökségi értékeink